Dev Bitcoin NFT Pazarı, Bu Altcoin’le İşbirliğine Gidiyor

Bitcoin NFT pazarı Bioniq, ağ tıkanıklığını hafifletmek için kolları sıvadı. Bu doğrultuda Bioniq, Internet Computer Protocol ile işbirliğine gidiyor. Böylece, Ordinals yazıtlarıyla ilişkili ağ tıkanıklığını ve yüksek ücretleri hafifletmeyi amaçlıyor.

Bioniq, Internet Computer işbirliğiyle yeni bir hamle yapıyor

Bitcoin Non-Fungible Token (NFT) pazarı Bioniq, Internet Computer Protocol’den (ICP) yararlanacak. Böylece proje, Bitcoin Ordinals yazıtlarının ortaya çıkışıyla ilişkili ağ ücretlerini azaltmayı amaçlıyor. Platformun lansmanı öncesinde Bioniq CEO’su ve kurucu ortağı Bob Bodily, projenin Şubat 2023’ten bu yana geliştirilmekte olduğunu söylüyor. Ekip, ICP’de Ordinals akıllı sözleşme açık artırmalarını içeren bir pazar yeri, Bitcoin ve ICP arasında eksiksiz bir cross-chain cüzdanı ve bir yazıt aracı inşa etti. Gelişmeye ilişkin olarak Bodily, “Casey Rodarmor’un Ord 0.4.0’ı piyasaya sürmesinin üzerinden yalnızca iki hafta geçti. Ordinals’ın kesinlikle devasa olacağını biliyordum.” diyor.

Bioniq ekibi, Ocak 2023’teki başlangıcından bu yana BRC-20 tokenlerinin piyasa değerindeki büyümenin altını çiziyor. Bugüne kadar basılan 42,6 milyondan fazla Ordinal ile piyasa değeri şu anda 3 milyar doları aşmış durumda. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bu durum, Bitcoin ağındaki tıkanıklığı doğrudan etkiledi. Böylece, Bitcoin işlem ücretlerinde 2021’den bu yana görülen en yüksek artışa yol açtı.

Bitcoin işlem ücretleri, BTC Ordinals ve BRC-20 tokenlerinin ortaya çıkmasının ardından 2023 yılında önemli artışlar gösterdi. Kaynak: Blockchain.com

Bitcoin NFT pazarı Bioniq nasıl bir işlev görüyor?

Bioniq’in platformu, kullanıcıların Web3Auth kullanarak özel anahtarları yönetmeleri için akıllı bir cüzdana sahip. Bu, kullanıcıların geleneksel Web2 Google hesaplarını kullanarak platforma giriş yapmalarını sağlıyor. Ayrıca, cüzdanlarının ve varlıklarının gözetim dışı kontrolünü de sürdürüyor. Platform ayrıca ICP’nin Bitcoin ağ entegrasyonu aracılığıyla kısmen imzalanmış BTC işlemlerini (PSBT’ler) kullanıyor. Bu, Bitcoin için akıllı sözleşme yeteneklerinin kilidini açıyor. Böylece, kullanıcıların merkezi cross-chain köprüler kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

ICP “fantastik bir Bitcoin sidee-chain’dir”

Internet Computer üzerine inşa edilmesi, Bioniq’in iki saniyenin altındaki işlem sonuçlandırma sürelerinin yanı sıra sıfır gaz veya ağ ücreti talep etmesine de olanak tanıyor. Mimarisi, yıllık olarak depolanan veri gigabaytı başına ortalama 5 dolar civarında optimize edilmiş depolama maliyetleri sağlıyor. Bob Bodily, Bioniq’in arkasındaki stüdyo Toniq’in Mayıs 2021’den bu yana ICP üzerinde geliştirme yaptığını söylüyor. Ayrıca, akıllı sözleşme cüzdanları, pazar yerleri, NFT launchpad’leri ve teminatlı NFT borç verme protokolleri oluşturma konusunda kapsamlı deneyime sahip olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Bodily, “ICP şu anda harika bir Bitcoin side-chain. Çünkü protokol katmanında harika BTC ilkelleri var.” diyor.

Bodily, ICP’nin tamamen on-chain çalışan bir Bitcoin hafif node’u işlettiğini belirtiyor. Bunun da yerel akıllı sözleşmeler yoluyla Bitcoin Blockchain’i okumayı kolaylaştırdığını açıklıyor. ICP ayrıca Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması olarak bilinen bir eşik dijital imza algoritmasına sahip. Uygulama, ICP akıllı sözleşmelerinin katman-1 BTC işlemlerini imzalamasına ve bunları mempool’a yayınlamasına olanak tanıyor. Bu doğrultuda Bodily, şu açıklamayı yapıyor:

Bu protokol ilkelleri aynı zamanda tamamen uygulama katmanında bir wrapped Ordinals oluşturmamızı sağladı. Yani, protokolün mutabakat katmanına hiç dokunmamız gerekmedi. Dolayısıyla şu anda ICP üzerinde Bitcoin teknolojisi inşa etmek çok hızlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x