Evi, İş Yeri, ve Arabası Olanlar İçin Son Gün 30 Kasım: Ödemeyenlerin Başı Büyük Dertte!

Vergiler yurttaşın belini bükmeye tüm hızıyla devam ediyor. Kasım ayının ortasına gelmemizle birlikte Emlak Vergisi ve ek MTV ödemesi de gündeme gelmeye başladı. Ödeme yapılmadığı takdir de cezasının büyük olacağı belirtildi. 

Evi, iş yeri, aracı, arsası olanlar için sayılı günler kaldı. Otomobil, arazi taşıtları ve motosiklet, minibüs, panelvan ve motorlu karavan, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici, uçak ve helikopter sahipleri ek MTV ödemesini 30 Kasım 2023 tarihine kadar yapması gerekiyor.

Tepki çekmesine karşın araç sahiplerine ek MTV getirilmişti. Eylül-Kasım aylarında ödenmesi kararlaştırıldı ve Eylül’deki ek MTV taksitini ödeyenler Kasım’da ödeme yaparak ek MTV borçlarını bitirmiş olacağı planlandı. Yurttaşa ek MTV ödemesi için 30 Kasım 2023 tarihine kadar süre verildi.

Her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere iki kez ödenen Emlak Vergisi, bina, arsa ya da arazi gibi taşınmazlara ait bu vergiler belediyeler tarafından tahsil ediliyor. Emlak Vergisi’nde son ödeme tarihi 30 Kasım 2023 olarak açıklanırken, uzmanlar son dönemde EYT ile emekli olan 1.6 milyon yurttaşın muafiyet durumlarını da araştırması gerektiğine dikkat çekti.

İHA haber ajansına konuşan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda, geciken taksit tutarı için ödemenin geciktiği her ay ve kesri için yüzde 2,5 gecikme zammı uygulanmaktadır” diyerek yurttaşa uyarılarda bulundu.

Son olarak EYT ile emekli olan 1.6 milyon yurttaşın muafiyet durumlarını da araştırması gerektiğine dikkat çeken Özelmacıklı, “Türkiye’de brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan emekliler için emlak vergisi muafiyet bulunuyor. Bu hüküm, tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x