Menderes Belediyesi, Yüzyüzeyken Konuşuruz’un konserini iptal etti

İki yıl önce ‘Yüzyüzeyken Konuşuruz’ grubunun solisti Kaan Boşnak’ın eşini dövdüğü ortaya çıkmıştı. Şimdi de grubun bas gitaristi Can Tunaboylu, sevgilisi Aybike Çelik’e şiddet uygulamakla suçlanıyor.

Çelik şiddeti gösteren fotoğrafları sosyal medyada paylaştı, grubun İzmir Menemen’deki konseri iptal edildi.

Konuyla ilgili Menemen Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yüzyüzeyken Konuşuruz’ adlı müzik grubunun Cumhuriyet’imizin 100. yılı kutlamaları kapsamında, 28 Ekim tarihinde, belediyemiz organizasyonunda sahne alacağı öncesinde kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak basına yansıyan haberlerde, müzik grubunun gitaristinin bir kadına şiddet uyguladığı iddiası gündeme gelmiş, işbu şiddet olayının yargıya intikal ettiği, tarafların bu yönde karşılıklı beyanlarda bulunduğu bilgisi paylaşılmıştır.

“DUYARSIZ KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

“Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olarak İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 Sayılı Kanun’un yanında olduğumuzu; bu yöndeki mevzuatı desteklediğimizi her aşamada dile getirmiştik. Bilindiği üzere 6284 Sayılı Kanun potansiyel şiddetin önlenmesi, bu yönde önleyici tedbirlerin alınması adına mağdurun beyanını esas almaktadır. Bu beyan kesinlikle hükme etki etmemekte, yalnızca koruma mekanizmalarını devreye sokmaktadır. Kadın ve çocuklar gibi dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulanmasının, şiddetle etkili ve bütüncül bir mücadelenin zorunlu unsuru olduğunun bilincindeyiz.”

ECE SEÇKİN SAHNE ALACAK

“Anlatılan sebepler ile kadına yönelik şiddet iddiasının varlığı söz konusu iken bu duruma duyarsız kalmamız mümkün değildir. Toplumda şiddete yönelik farkındalığın ve anlayışın artırılması adına bunu görev bildiğimizi bildiriyor; 28 Ekim 2023 tarihinde saat 21.00’de gerçekleşmesi planlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz konserinin iptal edildiğini, yerine Ersin Şov ile sanatçı Ece Seçkin konserinin gerçekleşeceğini kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x