Türk İHA’larına bir talip daha… Komşu Bakan Fidan’ın sözleri ile duyurdu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme süreci kapsamında Mısır’ın Türkiye’den insansız hava aracı (İHA) almasının gündemde olduğunu söyledi. “Mısır ile ilişkilerimizi normalleştirme süreci büyük ölçüde tamamlanmış durumda” diyen Fidan, bu durumun Libya ile ilişkilerde olumlu etkisini gösterdiğini aktardı. Fidan’ın açıklamaları Yunan ve Ortadoğu basınında geniş yer buldu.

Yunan In.gr bu gelişmeyi ‘Erdoğan’ın yakında ziyaret edeceği Mısır’a insansız hava aracı sağlayacak’ manşeti ile okurlarına duyurdu.

Haberde Fidan’ın ‘Onlara insansız hava araçları tedarik etmek üzere bir anlaşma yaptık. Akdeniz’in güvenliği için Mısır’la ciddi ilişkiler kurmamız gerekiyor’ ifadeleri öne çıkarıldı.

Ethnos ‘Türkiye Dışişleri Bakanı, Mısır’a insansız hava aracı satışının da duyurusunu yaparak, Akdeniz’in güvenliği ve enerjisi için normalleşmenin gerekli olduğunu söyledi’ dedi.

Arab News ‘Türkiye Mısır’a insansız hava aracı sağlamayı kabul etti’ başlıklı haberinde şu değerlendirmede bulundu;

‘Suriye, Libya, Azerbaycan ve Ukrayna’daki çatışmalara etkilerinin ardından Türk insansız hava araçlarına yönelik uluslararası talep arttı.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir